You are using an outdated browser, we highly recommend that you use a modern browser (Chrome, Firefox, Edge etc.) to get the full experience of this website.

I Skillingaryds logistikområde Fåglabäck växer en imponerande anläggning fram. När etapp två är helt färdigställd kommer fastigheten omfatta 120 000 kvadratmeter.

Den första etappen färdigställdes i slutet av 2021 och omfattade en 49 700 kvadratmeter stor logistikbyggnad med högteknologisk standard och en tåghall, certifierad enligt GreenBuilding. Etapp två, som väntas vara klar 2026, består av en logistikbyggnad med entresol på hela 73 000 kvadrat-meter – en yta som motsvarar tolv fotbollsplaner.

– Vi har levererat stålkonstruktioner sedan 60-talet och har gjort alla misstag som går att göra. Detta innebär att vi har samlat en enorm kunskap inom försäljning, konstruktion, produktion och montage. Hos oss är alla mått standard – vi är flexibla och skapar lösningar utifrån förutsättningar och behov. Att vi dessutom har långvariga relationer med leverantörerna ger oss en stor fördel, framför allt när det gäller leveranstider och möjligheten att effektivt lösa eventuella utmaningar, säger Anders Andersson, försäljning och projektledning på EAB Stålbyggnader.

Läs hela caset här >>

Dela

Postat under