Portar med bästa tänkbara läge
När Carl F byggde nya lokaler i Malmös hamn var det EABs portar som gäller. Med bästa möjliga läge vid havet kan personalen på Carl F njuta av havsutsikten när de tittar ut genom de helglasade vikportarna från EAB.
Carl F är familjeföretaget som sysslar med återvinning, avfallshantering, transport och lyft, farligt
avfall och säkerhetsrådgivning. Företaget, som från början var ett åkeri, har funnits sedan 1888
och den 1 september 2020 flyttade man in i sina nya lokaler i Malmös hamn. Carl F fick kontakt
med EAB via HA Bygg som var totalentreprenör för bygget. EAB är stolta att ha levererat 16 vikportar, 2 slagportar, 9 gångdörrar och ett entréparti till den färgglada arkitektritade anläggningen.
– Kunden var ute efter maskindrivna portar och hade först en tanke på takskjutportar. Men när vi
fick chansen att presentera vår häftiga lösning med helglasade, maskindrivna vikportar föll valet
på oss, berättar Niklas Videll, försäljning och projektledning EAB Portar.

Specialkulör för tufft klimat
Den nya kontors- och verkstadsbyggnaden på närmre 5 000 m² ligger nära havskanten i Malmös hamn, och med tanke på läget är det viktigt att portarna klarar av påfrestningar från saltvatten och hård vind. Av den anledningen är alla portar och dörrar lackerade i en specialkulör som står pall och skyddar portarna i det tuffa klimatet.
– Portarna är förträffliga! Vi valde helglasade vikportar för det snygga utseendets skull och för att få in maximalt med ljus i bland annat vår bil- och svetsverkstad, berättar Peter Tillberg, ansvarig för Transport & Lyft på Carl F.
– Samarbetet har fungerat toppen och vi är stolta att våra portar får vara en del av den fina och färgglada byggnaden med bästa tänkbara läge i Malmös hamn, berättar Niklas Videll, försäljning och projektledning EAB Portar.

Om Carl F
Åkeriet Carl F grundades redan 1888 av Nils och Johanna Jönsson i Flackarp. De hade tankar om att åka västerut och söka lyckan som många andra gjorde vid den här tiden, men i stället startade de åkeriet Carl F vilket visade sig vara lyckat. Idag är det fjärde generationen Jönsson som driver företaget, som har gått från att vara ett åkeri till att bli ett renodlat serviceföretag för